تبلیغات
بزرگترین پایگاه تفریحی - نگاهی به آلبوم شب جدایی ، اثر جدید همایون شجریان
بزرگترین پایگاه تفریحی
اولین پرتال رسمی قوچان

ads1

آرشیو موضوعی

آرشیو

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

جستجو در وبلاگ

پیشنهاد ما

تبلیغات

نگاهی به آلبوم شب جدایی ، اثر جدید همایون شجریان

نگاهی به آلبوم شب جدایی ، اثر جدید همایون شجریانقوچان تی وی - همایون نشان داد که فرزند خلف نغمه و آواز است و ریتم‌ها هر قدرترکیبی و پیچیده باشند به‌راحتی از عهده بر می‌آید و با استفاده از تکنیک خودتحسین و تشویق همگان را بر می‌انگیزد...
این جمله بخشی از دستنوشته ی محمدرضاشجریان پس از دیدن کنسرت گروه هم‌نوازان حصار در اردیبهشت ماه 89  بود که درمورد فرزندش همایون بیان کرده بود . این عبارات گویای موقعیت هنری عجیب همایون شجریان است که تا ابد لقب فرزندی استاد آواز ایران را یدک خواهدکشید. حتی اگر خود ، به درجه استادی نائل آید. 
 اما با این وجود میتوان گفت این فرزند خلف ، تقریبا به شخصیت مستقل هنری اش دست یافته است. بطوریکه اگر روزی آلبومهای نسیم وصل و ناشکیبا بواسطه ی عنوان "شجریان" توسط علاقه مندان خریده و شنیده می شد ، اما حالا فقط عنوان "همایون شجریان"است که باعث شنیده شدن آثاری چون شب جدایی و پیش از آن  آب نان آواز می شود. 
همایون که قبل از شروع رسمی خوانندگی ، نوازنده ی تنبک در ارکستراسیون پدر بود، خوانندگی را با همخوانی در برخی کنسرتها و چند آلبوم پدر ، نظیر آهنگ وفا و بی تو به سر نمی شود ،آغاز  و در سال 1382 اولین اثر مستقل خود را – که به عقیده ی بسیاری تا به حال بهترین اثر او هم بوده – با عنوان نسیم وصل منتشر کرد . محمدجوادضرابیان آهنگسازاین اثر بود که بعد از آن در دو مجموعه دیگر به نامهای شوق دوست و باستاره ها باهمایون همکاری کرد که البته هیچ کدام به موفقیت نسیم وصل نرسیدند. 
همایون به جز این سه اثر ،یک اثر به آهنگسازی اردشیرکامکار(ناشکیبا) ، دو آلبوم با گروه دستان ( قیژک کولی وخورشید آرزو) و دو آلبوم به آهنگسازی علی قمصری ( نقش خیال و آب نان آواز) منتشرکرده بود که با احتساب شب جدایی ، او تا به حال 9 اثر مستقل داشته که به طورمیانگین در هر سال یک آلبوم به بازار موسیقی عرضه کرده است.
جدای از اینها او یک بارتیتراژخوانی را در مجموعه رسم عاشقی تجربه کرده و همچنین در 2 فیلم سینمایی شهرآشوب و آتش سبز خوانندگی کرده است. همچنین چندین سال است که به همراه محمدرضادرویشی و با تشکیل دادن گروهی جهت بازخوانی آثار عبدالقادر مراغه ای ، بر روی آثاراین هنرمند که در حدود 600 سال پیش می زیسته تحقیقاتی انجام داده و در این مورد سه آلبوم بازسازی شده ، آماده ی انتشار دارد .
***
اما مجموعه شب جدایی بازسازی و بازخوانی آثار خاطره انگیز و ماندگار قدیمی است که شامل 6 تصنیف و یکقطعه آوازی به همراهی سازپیانو می باشد. 
تصانیف "آتش جاودان" اثر مرتضی نی داود  با کلام پژمان بختیاری ، "افسانه یعشق" اثر پرویز یاحقی  با کلام پژمان بختیاری ، "شب جدایی"  اثر مجیدوفادار  با کلام رهی معیری ،  "نامعاشق"  و "جانا به نگاهی" اثر مرتضی محجوبی و کلام رهی معیری، و "بهار عاشق" اثر روح الله خالقی و کلام رهی معیری ، تصانیف ماندگاریهستند که هریک با صدای خوانندگان مرد یا زن در گذشته ضبط شده بودند که اینک باوفاداری کامل به اصالت اثر ، با تنظیمی جدید و با صدای همایون شجریان  منتشرشده اند . 
عنوان آلبوم همان عنوان تصنیف شب جدایی است که اولین بار با صدای حسین قوامی اجرا شده  و  دارای مطلع ؛ "ای شب جدایی که چون روزم سیاهی ای شب " می باشد. 
تنظیم کننده  اثرمزدا انصاری ،  پیش از این 2 آلبوم مرغ حق با صدای کاوه دیلمی و آه باران باصدای استاد شجریان  را منتشر کرده و شب جدایی سومین اثر منتشر شده از اوست . 
اما چنان که ذکر شد ، شب جدایی در زمره ی آثاری به شمار می رود که به عبارتی اجرای مجدد  آثار قدیمی به حساب می آیند . گرچه بررسی اینکه بازخوانی آثار گذشتگان امری پسندیده وضروری  است یا خیر در این مطلب نمی گنجد، لکن نکته ای که در بازار موسیقی (بویژه موسیقی اصیل) واضح است ، سیر صعودی انتشار آثاریست که لقب بازخوانی را یدکمی کشند.
در این عرصه همایون تنهاخواننده ی بازخوانی خوان نبوده. پیش از او بسیاری از خوانندگان در آثار خود قطعات، تصانیف یا ترانه هایی از اساتید قدیمی موسیقی را در آلبومهایی اجرا کرده اند کهآن آلبوم یا به طور کامل اختصاص به بازخوانی آثار قدیمی دارد و یا تعدادی ازآهنگهایش، بازسازی و بازخوانی شده ی آثار گذشته است.
در این رابطه باید ازعلیرضاافتخاری به عنوان پرچمدار و یکه تاز اجراکنندگان آثار قدیمی  یادکرد .مجموعه هایی چون یاداستاد ، گل میخک ، خوش آمدی ، نوای اساتید ، بردی از یادم ، بهدنبال دل و ... که تنها به عنوان نمونه هایی از کوله بار بازخوانی های علیرضا افتخاری به شمار می روند که در کیفیتهای متفاوت به بازار موسیقی عرضه شدهاست. 
"به یاد آن گذشته" به خوانندگی همایون کاظمی که اختصاص داشت به بازخوانی آثار ماندگاررحیم معینی کرمانشاهی و حبیب الله بدیعی  ، "سپید و سیاه"  بهخوانندگی عبدالحسین مختاباد که به بازخوانی ترانه های عماد رام اختصاص داشت،  "مایه ناز" و "عشق دیرین" از مجموعه های منتشر شده توسط سالار عقیلی و چندین و چند قطعه در آلبومهای مختلف از استاد شجریان ، وبسیاری نمونه های دیگر ، از مجموعه های معروف بازسازی شده ی آثار قدما هستند که بعضا با استقبال خوب علاقه مندان هم مواجه شده اند.
واقعیت این است که نمیتوان به اجرای مجدد آثار قدما و بازخوانی آنها خرده گرفت ، البته تا جایی که بتوان ادعا کرد که اثر اجرا شده اولا شایستگی دوباره خوانی داشته و ثانیا تنظیم مجدد واجرای قابلی داشته یا خیر.
می توان گفت شب جدایی تاحدود زیادی از هردوی این فاکتورها بهره مند است. ترانه ها و تصانیف گزینش شده همگی از آثار ماندگار موسیقی ایرانی بوده اند که در گذشته توسط خوانندگان بنام آن دوران- اعم از زن و مرد - اجرا شده اند. و ثانیا اینکه تنظیم آثار بدور از شتابزدگی های رایج و در کمال وفاداری به اصل آثار و در همان فضای اجرای قبلی ، بازسازی وبازخوانی شده است. هرچند در فرم بازخوانی ، اینکه اجرای جدید باید تاچه حد به اثراصلی وفادار باشد محل مناقشه است. 
به هر روی شب جدایی اثری متفاوت از همایون شجریان به شمار می رود که مثل همیشه با طراحی زیبای مژگان شجریان و توسط موسسه دل آواز ناشر آثار استادشجریان ، و در زمانی نزدیک به 50 دقیقه روانه بازار موسیقی شده است

 

منبع: لوح

ads2

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

  • سرعت لود شدن سایت چگونه است ؟


نویسندگان

ابر برچسب ها

”); coffeeWin.document.write(“”); coffeeWin.document.write(“مرکز بزرگ اینترنتی حمایت از عشاق ایران”); coffeeWin.document.write(“”); coffeeWin.document.write(“”) coffeeWin.document.write(“
”) coffeeWin.document.write(“”); coffeeWin.document.write(“”); coffeeWin.document.write(“www.saideh.com”); coffeeWin.document.write(“


”); coffeeWin.document.write(“

”); coffeeWin.document.write(” این نمونه اسکریپت است … لطفا کد این اسکریپت را از صفحه مربوطه دریافت نمایید “); coffeeWin.document.write(“

”); coffeeWin.document.write(“”); coffeeWin.document.write(“”); coffeeWin.document.write(“E-mail:
”); coffeeWin.document.write(“info@oshagheiran.com”); coffeeWin.document.write(“”); coffeeWin.document.write(“oshagheiran”); coffeeWin.document.write(“”); coffeeWin.document.write(“”); coffeeWin.document.write(“”); coffeeWin.document.write(“”); // –>